Kendi böbreği “kendisine nakledilen” hasta sağlığına kavuştu

IMG_1567İdrar yolunda tıkanıklık nedeniyle böbreğini kaybetme tehlikesi bulunan hastanın, böbreği nadir uygulanan bir yöntemle kurtarıldı. Hastanın kendi böbreği kapalı yöntemle çıkarılıp tıkanıklık olan bölgenin daha altına yeniden yerleştirilerek tıkanıklıktan kaynaklanan risk ortadan kaldırıldı.

İdrar yollundaki tıkanıklık nedeniyle sağlık sorunları yaşayan Turgay Çoban’ın (24), Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan kontrollerinde idrar sızıntısı nedeniyle böbreğini kaybetme tehlikesi bulunduğu belirlendi. Fakültemiz Genel Cerrahi Anabilim Dalından Prof. Dr. Acar Tüzüner, Uz. Dr. Akın Fırat Kocaay, Uz. Dr. Onur Kırımker ile Nefroloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Kenan Keven ve Prof. Dr. Şule Şengül’den oluşan ekip tarafından, böbreğin kurtarılması için tıkanıklığın giderilmesine yönelik, tıp dilinde “ototransplantasyon” denilen kendinden nakil yapılmasına karar verildi.

İdrar kaçağı nedeniyle zarar gören hastanın sağ böbreği, karnından açılan üç delikten girilerek çıkarıldı ve idrar torbasına yakın olması için kasık bölgesine nakledildi. Böylece hastanın tıkanıklık bulunan idrar yolu devre dışı bırakılarak böbreğin alınması önlendi.

Nadir uygulanan bir yöntem

IMG_1569Prof. Dr. Acar Tüzüner, “ototransplantasyon”un nadir uygulanan bir yöntem olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “İdrar yolu taş hastalığı ve ilişkili komplikasyonlar nedeniyle olduğu için hasta sağ böbreğini kaybetmek üzereydi. Bunu önlemek için ototransplantasyon dediğimiz, kendine nakil yöntemini uyguladık. Böbreği çıkarıp hasarlı idrar yolunu bertaraf ettikten sonra tekrar sağ kasık bölgesine yerleştirdik.”
Tıkalı idrar yolu bertaraf edildikten sonra kalan sağlam kısmın idrar torbasına bağlanması gerektiği için böbreğin kasık bölgesine alınmasının zorunlu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tüzüner, “Bu tür ameliyatlar nadir yapılıyor. Genelde birisi böbreği çıkarmak için diğeri de kasık bölgesine takmak için iki kesi açılıyor. Ama laparoskopik yöntemle böbreği çıkarabildiğimiz için sadece nakletmek için tek kesi açtık. Bunu da böbrek nakillerindeki kapalı ameliyat tecrübemiz sayesinde yapabildik” diye konuştu. 

Böbreğini kaybedebilirdi

Prof. Dr. Tüzüner, idrar kaçağı nedeniyle hastanın böbreğinin neredeyse kullanılamaz hale geldiğini belirterek, “Önümüzde iki yol vardı. Ya böbreği almak ya da bu böbreği çıkarıp hastanın tekrar kendisine nakletmek. Biz ikinci yolu seçtik. Böylece genç yaştaki hastamız tek böbrekle hayatını sürdürmek zorunda kalmadı. Şu anda durumu çok iyi, her iki böbreği de çok güzel çalışıyor” ifadesini kullandı.

Hasta Turgay Çoban’da, idrar yolundaki tıkanıklıktan dolayı komplikasyonlar geliştiğini, bunun sonucunda böbreğini kaybetme noktasına geldiğini ifade ederek, “Çok sıkıntı çektim. Ağrılar, operasyonlar oldu. Neyse ki şu anda iyiyim. Normal insan gibi iyiyim, hiçbir problemim yok” diye konuştu.