Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hayat veren nakil

nakilfoto-1Vücudunun içine yerleştirilen kalp destek cihazıyla bir süredir ‘acil’ nakil sırasında bekleyen kalp yetmezliği hastası Ahmet K. (56), önceki gün yaşamını yitiren 34 yaşındaki Ali E.K.’den nefes kesen bir operasyonla nakledilen kalp ile hayata tutundu. Trakya Üniversitesi’nden Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Merkezi’ne Genelkurmay Başkalığı’na ait helikopter yardımıyla kısa bir sürede getirilen ‘kalp’, 29 Aralık 2013 tarihinde başarılı bir operasyonla nakledildi.

Son dönem kalp yetmezliği hastalığı nedeniyle yaşam savaşı veren 56 yaşındaki Ahmet K.’nin, bir süre önce hem sağ, hem de sol kalp boşluğuna mekanik dolaşım destek cihazı takıldı. Kalp Nakli sırasına alınan, ancak nakil beklerken durumu ağırlaşan Ahmet K., bir süre önce Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Merkezi yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. Yaşaması için acilen kalp nakli olması gereken Ahmet K. için iyi haber 27 Aralık 2013 tarihinde Edirne’den geldi. Trakya Üniversitesi’nde metil alkol zehirlenmesi nedeniyle yaşamını yitiren 34 yaşındaki Ali E. K.’nin ailesi, Ali E. K.’ninorganlarını bağışladı.

nakilfoto-2Nakli Kalp Merkezimizin uzman kadrosu gerçekleştirdi
İhtiyaç olan kalbin bulunduğu müjdesi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Merkezi’ne gelir gelmez harekete geçen Kalp Merkezimiz yetkilileri, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kanalıyla Genelkurmay Başkanlığı’ndan yardım istedi. Hemen harekete geçen Genelkurmay, bir helikopterle nefes kesen bir kurtarma operasyonuna imza attı. Ankara’ya getirilen kalp, başarılı bir operasyonla hasta AhmetK.’ye takıldı. Operasyonu, Prof. Dr. Rüçhan Akar, Prof. Dr. Mustafa Şırlak, Doç. Dr. Serkan Durdu, Doç. Dr. Bahadır İnan ve Uzm. Dr. Mehmet Çakıcı’nın yer aldığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Transplantasyon ekibi yürüttü.Nakil işleminin başarıyla gerçekleştiğini söyleyen Doç. Dr. Serkan Durdu, nakil sürecinden sonraki 2-3 günün hastanın sağlığı açısından önemli olduğunu belirtti. [Sayfayı Tweetle]