Ankara Tıp’ta İki Kardeşe Canlıdan Karaciğer Nakli

Kobani’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Şeyho ailesinin umuda yolculuğu, yedikleri zehirli mantar nedeniyle drama dönüştü.

Muhammed Şeyho mantar zehirlenmesinin neden olduğu karaciğer yetmezliğinden bir hafta içinde önce oğlunu, sonra eşini kaybetti. Ankara’da farklı 3 hastanede tedavi gören Şeyho ailesinden anne ve ağabeylerini kaybeden Şehrin ve ablası Hanım’ın durumları ağırlaşıp karaciğer nakli olmak zorunda kalınca, Sağlık Bakanlığı devreye girdi. İki kızkardeş, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’ne getirilerek, burada canlı vericili karaciğer nakli ile ilgili hazırlıkları yapıldı. Art arda 36 saat süren operasyonlarla, Şehrin’e (16) babası Muhammed Şeyho, Hanım’a (21) ise amcası Veys Şeyho’dan karaciğer nakli yapıldı. Muhammed Şeyho duygularını, “Ne isterlerse benden onu verecektim kızımın hayatta kalması için. Bir yandan çok üzgünüm ama Allah’ın takdiri. Kızlarımın hayatta olması inanılmaz bir duygu” diyerek anlattı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Ünitesi Karaciğer Nakli Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Deniz Balcı,

“Doğadan toplanan mantarların hiçbir şekilde tüketilmemesi gerekiyor. Çünkü aynı bölgede bulunan mantarların bir grubu zehirli bir grubu zehirsiz olabiliyor ve bunu ayırmanın bilinen bir yöntemi yok. Uzmanları dahi bunları yüzde yüz garantili ayıramıyorlar. Mantar zehirlenmesine bağlı gelişen karaciğer yetmezliğinde canlı vericili karaciğer nakli son umut olabiliyor. Ne yazık ki mantarların doğadan toplanarak yendiği bu mevsimde, nakil merkezimize birçok hasta ülkemizin çeşitli bölgelerinden hayatı tehdit eden zehirlenme tablosu ile sevk ediliyor” dedi.

‘Kelebeğe benziyordu’

Henüz annesinin ve ağabeyinin öldüğünü bilmeyen Hanım ise başından geçenleri şöyle anlattı: “Kobani’deyken de mantar toplayıp yerdik. Bu sefer de annemle küçük kız kardeşim beyaz mantar toplamışlar bir ağacın altından. Gündüz de yemiştik; bir şey olmamıştı. Sonra bir daha topladık. Ama bu seferki mantar kelebeğe benziyordu” dedi.