Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi  ülkemizde ilk böbrek nakli yapan merkezlerdendir. Böbrek nakli ilk defa 1978 yılında başlamış  o tarihten günümüze binden fazla böbrek nakli yapılmıştır.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi , Türkiye çapında tüm verici ameliyatlarının başarıyla  yapıldığı nadir merkezlerden biridir. Özellikle vericilerin 2-3 gün içerisinde taburcu olmaları ve böbrek verme işlemi sonrası ağrı olmaması nedeniyle Laparoskopik  Donör  Ameliyatı tercih edilmektedir.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi  Böbrek Nakli Programı, yüksek immünolojik riski olan hastalara böbrek nakli yapan merkezlerdendir.  Pek çok merkezde “nakil olamaz” denilen hastaya başarıyla merkezimizde böbrek nakli yapılmaktadır. Yüksek immünolojik  riski olan hastaların nakil seyri riskli  olmayan nakillerle aynıdır.

Transplantasyon ekibi profesör düzeyinde öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Her biri  Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri Organ Nakli Yeterlilik Sertifikası’na sahiptir.

Canlı vericili böbrek naklinde ameliyat öncesi alıcı-verici hazırlığı ortalama 3 gün sürmektedir. Merkezimize başvuran alıcı ve verici adaylarına hazırlık aşamasında Organ Nakli Koordinatörlerimiz  aracılığıyla nakile hazırlık tetkikleri yapılmaktadır. Hastalarımıza bu dönemde birebir hizmet verilmektedir.

Hastalar ameliyat sonrası süreçte özel organ nakli servisine yatışı yapılmakta ve organ nakli hemşireleri tarafından hemşirelik hizmeti verilmektedir. Organ nakli servisimizde hastalarımız genellikle tek kişilik özel odalarda yatmaktadırlar.

Böbrek nakli ameliyatları  merkezimizin sahip olduğu yüksek başarı oranları ile en yüz güldürücü ameliyatlardan biridir ve hastalarımız hayatlarını tekrar  kazanmaktadır.

Merkezimiz 10 yataklı olarak hizmet vermektedir. Böbrek nakli olan yaklaşık 700 hasta nakil polikliniğimiz tarafından haftalık ve aylık gibi değişken aralıklarla takip edilmektedir. Merkezimiz riskli cerrahi ve immünolojik vakalar konusunda uzmanlaşmış bir referans merkezidir. Ayrıca en geniş pediatrik böbrek nakli serilerinden biri merkezimize aittir. Multidisipliner böbrek-pankreas nakil ekibimizde 18 öğretim üyesi, 13 uzman hekim, 4 teknisyen ve 2 nakil koordinatörü görev yapmaktadır. Merkezimizde, 2014 yılında 41 (31 canlı, 10 kadavra), 2015 yılında 51 (37 canlı, 14 kadavra), 2016 yılında 50 (39 canlı, 11 kadavra),  2017 yılında 56 (41 canlı, 15 kadavra), 2018 yılında 44 (32 canlı, 12 kadavra),  2019 yılı ilk 5 ayında ise 12 (11 canlı, 1 kadavra) böbrek nakli yapılmıştır.

Yıllara göre merkezimizde yapılan böbrek nakli başarı oranı